
Mégse olyan jó ötlet kivezetni az 500 eurós bankjegyet?
Aláásná a bizalmat
„Az 500 eurós bankjegy kivonása a forgalomból aláásná az Európai Központi Bankba (EKB) vetett bizalmat, mert azt a benyomást keltené, mintha a bankjegy kivezetése a negatív kamatláb még további csökkentésének célját szolgálná” – idézi a közlemény Clemens Fuest szerdán Münchenben tett nyilatkozatát.
A közlemény rámutat: a nagycímletű bankjegyek hiánya fokozza a negatív kamatlábak hatékonyságát, mivel azok a készpénzre nincsenek hatással, csak a számlapénzre. A nagycímletű bankjegyek hiánya emellett megemeli a készpénz tartásának költségeit is a pénzintézeteknél.
[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”81″]
„Mivel makrogazdasági szempontból igazából semmilyen meggyőző érv nem szól a negatív kamatlábak még további csökkentése mellett, az EKB – ha valóban a feketegazdaság visszaszorítása a célja – jobban tenné, ha elhalasztaná a döntést az 500 eurós bankjegy kivezetéséről amíg ismét pozitív tartományba nem térnek vissza a kamatok” – fogalmazott Clemens Fuest, a müncheni ifo gazdaságkutató intézet elnöke.
Az ügy előzménye
Megpecsételődni látszik az 500 eurós bankjegy sorsa, az Európai Központi Bank (EKB) igazgatótanácsa május 4-én csaknem biztosan úgy dönt, hogy a pénzmosás megnehezítése céljából kivonja a forgalomból a legnagyobb címletű euróbankjegyet.
Mario Draghi, az EKB elnöke többször kijelentette, hogy az 500 euróst „bűnös célokra” használják és a bankjegy „illegális tevékenység eszköze”. Az euróövezeti pénzügyminiszterek februárban világossá tették, hogy „megfelelő intézkedéseket” várnak a bankjegy ügyében.
Kérdés a bankjegy kivonásának menete. Abban a hírek szerint egyetértés van, hogy az 500 euróst az EKB időkorlát nélkül beváltja. Döntésre vár, hogy meddig bocsássák még ki ezt a címletet és meddig legyen törvényes fizetőeszköz, amelyet mindenütt kötelesek elfogadni.
Legnézettebb Tartalmak
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.