
Még 45 milliárdot költenének el Magyarországon
A Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (HVCA), valamint az M27 Absolvo nemzetközi tanácsadó magyar irodája által rendezett konferencia a Jeremie alapok eddigi végrehajtásával foglakozott.
Eszter Elemér, a PBG FMC Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. igazgatósági elnöke kifejtette, a befektetett 130 milliárd forintból 10 év múlva legalább 1000 milliárdnak kell lennie.
Sok a szabad tőke
Az eddigi kihelyezések adatait ismertetve Garamvölgyi Balázs elmondta, hogy a múlt év végéig 214 cégbe fektettek az alapkezelők, egy átlagos befektetés értéke 350 millió forint volt. A legtöbb befektetés az IT szektorba történt, ezt követte a biotechnológiai ipar.
A tipikus induló vállalkozásoknak a befektetést követően 2-3 éven belül az árbevétele meghaladja a 300 millió forintot, egy éven belül megjelenik a nemzetközi piacon, és az induló néhány főről – 2 éven belül – 40 főre nő az alkalmazottak létszáma – fejtette ki Bruckner Zoltán, a Primus Capital befektetési igazgatója.
Az igazgató hozzátette: a startup vállalkozások most kiemelkedő lehetőséggel találkoznak a befektetői piacon, miután sok a szabad tőke. A magyar piacon meghatározó a súlya a Jeremie alapok tőkéjének.
A kevesebb néha több
Horgos Lénárd, az M27 Absolvo csoport partnere elmondta: a befektetésre váró kis cégek leginkább ahhoz ragaszkodnak, hogy a befektetést követően is megmaradjon a többségi tulajdonuk a cégben. A befektető ezt látva viszont olyan szerződést köt velük, hogy a kisebbségi tulajdona ellenére is az övé legyen az irányítási jog, illetve megfelelő hozamhoz jusson.
Így fordul elő az, hogy 40 százalékos tulajdoni hányad mellett – a cég későbbi eladásakor – a vételár 80 százalékához jut hozzá a befektető. Erre viszont már nem figyelnek a befektetési szerződés aláírásakor a többségi tulajdonukhoz ragaszkodó kis cégek – mondta Horgos Lénárd.
Legnézettebb Tartalmak
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.