
Felújítanád a lakást? Ennek nézz utána!
A felmérés eredményei azt mutatják, hogy a magyarok jellemzően saját tulajdonú ingatlanban élnek, és ügyelnek annak állapotára. A felújítási munkálatok előtt érdemes körültekintően dönteni a banki ajánlatokról is.
Saját, 100 m2-nél kisebb otthonok
Magyarországon százból 53-an családi házban élnek, a panelben és téglaépítésű társasházban lakók száma pedig közel azonos: előbbi 23, utóbbi 22 százalék. Tízből négyen 50 négyzetméternél nagyobb, de 80-nál kisebb otthonban élnek, és a lakosság mindössze 4 százaléka lakik 150 négyzetméternél nagyobb alapterületen. A 80 négyzetméternél nagyobb ingatlanok döntő része – közel 90 százaléka – családi ház vagy házrész – derült ki a CIB Bank friss, országos, reprezentatív kutatásából, amely a lakásfelújítási szokásokat vizsgálta.
A felmérés eredményei arra utalnak, hogy a magyarok ragaszkodnak a saját tulajdonú ingatlanokhoz: a válaszadók 87százaléka tulajdonos vagy annak családtagja otthonában, albérletben mindössze 13 százalék lakik. A megkérdezettek közel háromnegyede legalább 6 éve él jelenlegi lakásában, 36 százalékuk pedig több mint 20 éve. Különösen jellemző a panelben élőkre, hogy két évtizednél is régebben laknak ugyanabban a lakásban: közülük tízből négyen ezt válaszolták.
A nyári felújítás a sláger
Nem csupán ragaszkodunk a saját lakáshoz, házhoz, de ügyelünk arra is, hogy az ingatlan jó állapotban maradjon, mely nemcsak a saját kényelmünk miatt fontos, de hozzájárul az ingatlan értékének megőrzéséhez is. A megkérdezettek mintegy negyede 4-5 évente végez valamilyen felújítást lakásában, azok aránya pedig, akik 1-3 évente, több mint 20 százalék.
Százból mindössze tizenöten állították, hogy még sosem fogtak ilyen munkába. A válaszadók 70 százaléka az elmúlt 10 év során felújította lakását, minden második ember pedig 5 éven belül tervezi ezt. Érdekesség, hogy az újépítésű ingatlanok lakói kivétel nélkül az mondták, hogy náluk még sosem került sor lakásfelújításra.
A munkálatokat a válaszadók háromnegyede a nyári időszakra tervezi. Azok közül, akik az elmúlt 10 évben felújításba fogtak, 27 százalék időzítette a tennivalókat tavaszra, csaknem negyedük pedig őszre.
A legtöbben elsősorban belső felújításokat végeznek: a toplista élére egyértelműen a festés, mázolás került 88 százalékkal, a konyha, a szobák és a fürdőszoba felújítása előtt, de a bútorokat és háztartási gépeket is sokan cserélik le. A külső munkálatok között a vakolás, újrafestés vezet 47 százalékos eredménnyel a nyílászárók cseréje (43 százalék) és a külső szigetelés (27 százalék) előtt. A kényelmi típusú felújítások között a légkondicionáló beszerelése a legnépszerűbb.
A lakásfelújítás a legtöbb válaszadónál (72 százalék) legfeljebb egy hónapot vett igénybe, és az emberek döntő többsége – 87 százaléka – a munkálatok ideje alatt sem költözött el otthonról. Tízből hatan hívtak szakembert, de sokaknak – százból csaknem negyven válaszadónak – barátok, rokonok is segítettek.
A megtakarítás a forrás
A CIB Bank kutatása szerint az emberek több mint fele félmillió forintnál kevesebbet költ a lakásfelújításra, és a válaszadók 71 százaléka azt állította, hogy a munka nagyjából annyiba került, amennyit eredetileg terveztek. Negyedük többet költött ennél, de legfeljebb 20 százalékkal. A megkérdezettek 39 százaléka az általános megtakarításokból, 38 százaléka lakásfelújításra félretett pénzből finanszírozta a munkálatokat, hitelt mindössze 11 százalékuk igényelt. Ők elsősorban szabad felhasználású ingatlanfedezetes hitelt vagy személyi kölcsönt igényeltek.
Mire figyeljünk a hitelnél?
„A magyarok pénzügyileg tudatosak, hiszen alapvetően megtakarításaikból finanszírozzák a lakásfelújítást. Ez pozitívum, ugyanakkor a kutatás eredményei szerint, ha hitelfelvételre kerül sor, kevesen hasonlítják össze a bankok ajánlatait, pedig ilyenkor fontos a tájékozódás.
Lakásfelújításhoz ideális megoldás például a személyi kölcsön, hiszen bármire felhasználható. Fontos megnézni, melyik ajánlathoz mekkora THM tartozik, de érdemes alaposan átolvasni a banktól kapott általános tájékoztatót is, amiből a hiteltermékek legfontosabb adatairól kaphatunk felvilágosítást.
Döntés előtt érdemes azt is figyelembe venni, hogy a pénzintézet kínál-e valamilyen pluszt, ami megkönnyíti a törlesztést vagy az ügyintézést. A CIB Bank gyors telefonos előbírálatával például 10 perc alatt bárki megtudhatja, hogy mekkora hitelösszegre számíthat, a végig fix kamatnak köszönhetően pedig kiszámíthatóak a törlesztőrészletek is” – hívta fel a figyelmet Surányi Zoltán, a CIB Bank lakossági üzletfejlesztési vezetője.
Legnézettebb Tartalmak
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.